Movember 2019 - Tomáš Kopecký - Rozhovor

Prečítajte si zaujímavý rozhovor, v ktorom vám prezradí, prečo sa rozhodol podporiť túto kampaň a ako sa o seba stará v tomto smere on.

Registrovali ste kampaň Movember už aj v minulosti alebo je to pre vás novinka?

S kampaňou Movember som sa stretol prvýkrát asi 8 rokov dozadu, keď som ešte hrával v NHL a mal som spoluhráča menom George Parross. Nakoľko on je veľkým podporovateľom tejto akcie, tak sme sa ako celý tím zaujímali o čo ide a čo to vlastne znamená.

Čo bol pre vás impulz, aby ste sa zapojili opäť? Čo vás presvedčilo?

Zaujalo ma hlavne to, že výťažok sme dávali na charitu a podporovali sme dobrú vec. Nakoľko sme my ako hráči prispievali a prispievame na podporu boja proti rakovine. A na druhej strane bolo zábavné vidieť niektorých chlapcov, ktorí nemali toľko fúzov alebo ochlpenia tváre ako vyzerali.

Myslíte si, že práve jednoduchým a mužovi vlastným gestom ako je oholenie fúzov sa skutočne dokážu veci pohnúť dopredu?

Myslím si, že skôr to vzbudzuje trošku taký záujem, aby muži nezanedbávali pravidelnú kontrolu prostaty po určitom veku.

Dbáte vy na vlastnú prevenciu v rámci mužských ochorení ako je rakovina prostaty alebo semenníkov? Podstupujete pravidelne preventívne prehliadky u urológa?

Ako profesionálny športovec, keď som bol aktívny, tak sme absolvovali pravidelné ročné prehliadky u nás v klube, kde som pôsobil. Keď som ukončil hokejovú kariéru, tak sa podrobujem podobným prehliadkam tu u nás na Slovensku u svojho veľmi dobrého priateľa Dr. Sokola. Dokonca minulý rok som bol na prvom urologickom vyšetrení (predsa človek už je starší). Myslím si, že pravidelná prehliadka je veľmi dobrá ako prevencia proti takej zákernej chorobe ako je rakovina semenníkov alebo prostaty. Tak ho každý rok požiadam, aby ma vyšetril...

O Movembri sa teda hovorí ako o mesiaci boja proti rakovine prostaty. Máte aj osobnú skúsenosť s týmto ochorením?

Chvalabohu nemám osobnú skúsenosť s touto chorobou a práve tou pravidelnou kontrolou sa tomu snažím predchádzať.

Myslíte si, že muži majú vo všeobecnosti ľahostajný postoj k preventívnym prehliadkam a odkladajú návštevu urológa?

Nemyslím si, že muži majú ľahostajný postoj k tejto chorobe, najmä starší muži, ktorých poznám, chodia pravidelne na kontroly k urológovi.

Čo by ste odkázali všetkým mužom aj v súvislosti s touto kampaňou?

Čo by som odkázal? Asi že tá prevencia a pravidelné prehliadky sú to najmenej, čo môžu muži v pokročilom veku urobiť pre svoje zdravie. Hlavne, keď sa táto choroba zistí ešte v začiatkoch, tak je veľká šanca na liečbu a preto by nemali zanedbávať tie prehliadky.

Ďakujeme.